Davutlar

  davutlar

  Önceleri buraya Çanlı derlermiş. Daha sonra buraya gelen Çerkez ve Yörüklerin başında iki bey varmış. Birisi Davut, diğeri Cafer'miş. Bunlar o zamanlar hayvancılıkla geçinirlermiş. Davut çadırını bugünkü yere (Davutlar), Cafer de bugünkü Caferli'ye kurmuşlar. Zamanla bu yerlere binalar yapılmış ve bugünkü Davutlar ve Caferli meydana gelmiş.

  Ve zamanında bu köylerden Davutlar, 1922'de bucak olmuş. Türklerin Anadolu'ya yerleşmesinden sonra, bu yörede kurulan ilk yerleşme yeri Davutlar'ın doğusundaki Köyceğiz denilen yerdir.

  davutlar

  Sırasıyla Davutlar'ın güneyinde Hacıosmanlı denilen yerde, güneybatıda Davut Köy diye anılan mevkiinin üstünde Tahtacılar köyü, ardından bugünkü Davutlar'ın İslamşanlı Mahallesi'ni1878 yıllarında Kafkaslardan gelen Çerkezler ve Yörükler kuruyor. Osmaniye mahallesi ise Girit Adasından gelen Türkler için 1900 yıllarında kurulmuş, 1936 yılında Romanya ve Bulgaristan'dan gelen göçmenler için Göçmen Mahalesi, bu günkü adıyla Yenimahalle kurulmuştur ve bugünkü Davutlar ortaya çıkmıştır. Bu üç mahalleyi birleştiren Cumhuriyet Alanı'nın doğusundaki binalar 1926 yılında Molla Mustafa tarafından yapılmış, genişleyerek Türkşanlı Mahallesini oluşturarak bucak merkezi haline gelmiştir.

  davutlar1
  Yunan işgali sırasında halk Davutlar'ı terk ederek Antalya ve İç Anadolu'ya kadar göç etmiş, Kurtuluş Savaşından sonra tekrar yerlerine dönmüştür. 76 yıl önce köyde bir kolera salgını olmuş, birçok Çerkez hastalıktan ölmüş, bugünkü Davutköy mezarlığı o zaman kurulmuştur. Anlatılanlara göre halk, ölülerini üst üste gömmek zorunda kalmış. Cumhuriyet'ten önce bu dört mahallenin nüfusunun bu günkü nufüstan kalabalık olduğu söyleniyor. (Çevre Rum ve Ermenileri) Yörede Rum ve Ermeni isimleriyle anılan yerler vardır. Apostolun Bahçesi, Andonoki, Papaz damları gibi. O zamanlar bu yörenin ticareti onların elinde idi. Sonraları köyde Türklerden ilk bakkal dükanını M. Ali Yavuz açmıştır. Cumhuriyet'ten önce Osmaniye Mahallesi'nde bir evde mahalle halkının isteği ile bir ilkokul açılmış, eski harflerle uzun zaman öğretim yapılmış ve asıl ilkokul da 1934'de hizmete açılmıştır. 1963'e kadar öğretim burada devam etmiştir. Beldemiz 1957 yılına kadar İzmir'e bağlıyken, bu tarihten sonra Aydın iline bağlanmıştır.

  © 2018 - 2022 e-kusadasi.com | Kuşadası'nın En Genç Şehir Portalı... Kuşadasında bulunan Turistlik yerler, Gezilecek yerler, Oteller, Pansiyonlar, Lokantalar,Mağazalar, Eğlence merkezleri ve birçok bilgi ve rehber bu web sitesinde...
  Makale Görünüm Sayısı
  235783

  gokceweb14