kusadası celebi

  1671’de Kuşadası’na gelen Evliya Çe-lebi, Seyahatname’sinde Evsaf-ı Kal’a-i Dar-ül Mürgan yani Kuşadası Şehri ile ilgili aşağıdaki satırları yazar:“Voyvodası hakimdir. İkinci hakim, güm-rük eminidir. Üçüncü hakim, 150 akçe şerif hasıdır. Yeniçeri Serdarı 100 neferle dizdarı  vardır.  Kalesi,  deniz  kenarında dörtgen  şeklindedir.  Etrafında  hende-ği yoktur.

  kusadası piri reis

  Ünlü denizci Piri Reis, eserinde Kuşadası sahilini şöyle anlatır:“Göksu Kesri önleri iyi demir yeridir. Kesrinin gündoğusu tarafından Ilıca önünde bir adacık vardır. O adacığın günbatısı küçük gemiler için iyi yatak yeridir. Karayel ve yıldız, poyraz sahilden eser. Eğer Kuşadası’na gidilirse ada ile Anadolu kıyısı ortasına yatıp adaya kalamar çıkarırlar. Kuşadası’ndan çıkıp Akyörük’e giderken bir taş vardır. Ona dikkat etmek lazım. Akyörük önleri sığdır. Buradan korsan kayıkları eksik olmaz. Vesselam.”

  © 2018 - 2022 e-kusadasi.com | Kuşadası'nın En Genç Şehir Portalı... Kuşadasında bulunan Turistlik yerler, Gezilecek yerler, Oteller, Pansiyonlar, Lokantalar,Mağazalar, Eğlence merkezleri ve birçok bilgi ve rehber bu web sitesinde...
  Makale Görünüm Sayısı
  235770

  gokceweb14